
Защита срещу принудително изпълнение
Освен доброволно изпълнение за погасяване на данъчни задължения, съществува и принудително изпълнение, като отличителното при него е, че то се осъществява принудително от страна на държавните органи.В този случай длъжникът има право да обжалва с частна жалба принудителното изпълнение пред директора на компетентната териториална дирекция чрез публичния изпълнител, който го е извършил. (ДОПК, чл. 266. (1) (Изм, - ДВ, бр. 12 от 2009г.)).
Жалбата следва да се подаде в 7-дневен срок от извършването на действието в случай, че задълженото лице е присъствало или е уведомено по друг начин за извършването му.
В останалите случаи - в 7-дневен срок от деня на получаване на съобщението. За третите лица срокът започва да тече от узнаване на действието. Важно е да се знае, че жалбата не спира принудителното изпълнение, освен ако е подадена от трето лице със самостоятелни права върху вещта, върху която е насочено принудителното изпълнение. Тези права се удостоверяват с писмени доказателства, приложени към жалбата. (ДОПК, чл. 266. (4)).
Разглеждане на жалбата
Решаващият орган разглежда жалбата въз основа на данните по преписката и представените от страните доказателства и в 14-дневен срок от постъпване на редовна жалба се произнася с решение. (ДОПК, чл. 267. (1) и (2)). С решението може да:
- прекрати производството, ако до произнасянето по жалбата длъжникът плати дължимата сума, вкл. разноските по делото.
- спре производството, ако има налице основания за спиране на изпълнението по ДОПК. За същото се уведомява и взискателя.
- отмени обжалваното действие
- отмени или откаже отменянето на изпълнителното действие, обжалвано от третото лице със самостоятелни права върху вещта, върху която е насочено принудителното изпълнение
- не уважи жалбата
- не разгледа жалбата, когато подателят няма интерес от обжалване на действията на публичния изпълнител.